KRYŠTOF

References

Kryštof preschool has more than 19 years of history. Our former and current clients, children and their parents can provide references. Let us give a couple of reactions and comments of parents from Kryštof´s events.

DN

Hello, Jáchym has had a Skype lesson today and it worked without problems, Thank you for providing the lessons this way.

March 2020

SP

Thank you very much for the best care which my both daughters get at your preschool. They are very satisfied. I wish you and the teachers merry Christmas and we are looking forward to seeing you in the New Year.
January 2020

Petra K.

Dobrý večer, děkujeme a potvrzuji za Barunku, že již překonala prvotní nechuť a začíná si angličtinu užívat, což je skvělé.

Přejeme hezké Vánoce.

December 2019

Martina M.

Dobrý den, paní Blahovcová, moc děkujeme za přání a rovněž přejeme krásné a radostné Vánoce, vše nejlepší, hodně zdraví a spokojenosti v roce nadcházejícím.

Jsme velice potěšeni informací, že projekt CLIL bude mít návaznost i na druhém stupni. Jsme moc rádi, že Kája navštěvuje právě tuto třídu a skutečně již zaznamenáváme i jeho aktivní angličtinu, což je opravdu skvělé.

Hezký den.

December 2019

JF

Good evening, There was the first lesson today and Sabča really liked the new teacher Jenny very much! :-)

December 2019

M.K.

Hello, thank you for pleasant information from camp. Children are satisfied and we wish you great last camp day. See you.

August 2019

K.

Good day, thank you very much for everyday reports. We were looking forward to them with my husband every evening. Reading what you are doing, we feel sorry we cannot participate, too. Have a great rest of the time and see you on Saturday. Thank you.
August 2019

P.T.

Thank you for perfect information. I assume, children have to be delighted! Take care and fingers crossed for good weather and good mood.
August 2019

E.S.

Dear Kryštof, thank you very much for all of the mesagges from the well-prepared and organized camp. However Barca missed us she enjoyed the camp a lot. Have a great rest of summer!

August 2019

K.T.

Good day, I would like to thank you so much for many great reports from camp as well as thank you to all of team for perfect care about children. Our son Jáchym came back full of excitement and wants to go for camp again next summer. Kryštof is the best!
August 2019

Z.

Dobrý den, Děkujeme za zaslané hodnocení, které nás potěšilo. Toník si lekce opravdu užíval a i my pozorujeme pokrok, který za ten školní rok udělal. Od září Toník bude na Kryštofa opět a rád chodit. Přejeme hezké léto.

June 2019

JUDr. Tomáš Č.

Děkujeme za krásné hodnocení, které je oceněním také Vaši práce a úsilí.. 👏👏👍 Krásné léto!
June 2019

Kateřina T.

Dobrý den, děkujeme za výuku našich dětí v tomto školním roce. Byly jsme nesmírně pozitivně překvapeni Danielovou schopností se anglicky domluvit během výměnného pobytu s německou školou. Hannah na tom má jistě nemalou zásluhu.
June 2019

HL

Hello, I am very sorry for not having submitted the application forms for next year yet. We would like Eliška to continue attending the course. She liked this year very much – both the group of girls and their teacher Hannah were excellent. Thank you!
June 2019

Ivana C.

Děkujeme za zprávu a jsme rádi, že CLIL bude pokračovat i v následujícím roce. Ještě malý komentář k výuce - Anabel je nadšená z projektu Harry Potter.
March 2019

Martin V.

Dobrý den, moc děkujeme za zaslané milé hodnocení. Od Kryštůfka máme na Vaše hodiny angličtiny vždy pozitivní zpětnou vazbu. Způsob výuky se nám moc líbí. Naše poděkování prosím vyřiďte paní Hannah. Děkuji a zdravím Martin V.

February 2019

Jan V.

Dobrý den, děkujeme za krásné hodnocení a přístup lektorky k dětem. Marianu výuka baví a chodí na ni moc ráda. Hezký den! :-)

February 2019

Ivana C.

I would like to thank you for the organisation of written evaluation for my child in CLIL programm. I really appreciate that children are evaluated individually in written form by description and not only by marks.

February 2019

KK

Hello, Thank you very much. I am glad that Adam is making progress. At the same time I would like to say hi to the teacher and I thank her for her patience. Have a nice day! :)
February 2019

Lucie L.

Děkuji za zprávu, potěšila mě. Zuzanka bude v angličtině s Kryštofem určitě pokračovat. Moc jí to baví. Zdravím a přeji mnoho sil! Lucie L.

February 2019

AH

Thank you so much for excellent care of our children in 2018. See you next year. :)
December 2018

Klara

Hello Kryštof, I would like to thank you. Girls enjoyed it a lot what is visible during the night Vinda "crying". :) Please, say hello to Vinda and enjoy next week. :)

July 2018

M.

Hello and thank you very much for the whole school year with our children. Honzik is very satisfied and we are looking forward to next school year with Kryštof. Thank you.

July 2018

Z.

Thank you very much for everything you did for Tom. Nice summer from us.

July 2018

LP

Hello, thank you very much for the evaluation from Junior Club. We appreciate Hana´s patience, she really knows how to work with children. We will miss her a lot next year!
June 2018

Jana P.

Dobrý den,

chtěla bych Vám tímto poděkovat za rok s Vámi, s Vaší angličtinou a zejména poté i lektorce Hannah. Syn Jakub (ZŠ Burešova, 3.C) byl z této výuky doslova nadšený. Chtěla bych se tímto zeptat, kdy mohu syna přihlásit na školní rok 2018/2019 a zda je možnost, aby měl opět Hannah.

Mnohokrát děkuji a jsem s pozdravem


June 2018

KK

Hello Mrs Polová, I would like to thank Andrés for perfect work. Our Adam liked English lessons very much and he even enjoyed preparing himself at home (he especially devoted his time to homework „My Monster“). :) Thanks a lot to Andrés!

June 2018

L.

Dobrý den, Kryštofe, po 6 letech v zahraničí na mezinárodních školách, které díky Vám zvládly naše děti skvěle, jsme se vrátili zpět domů do mezinárodní školy, o které bychom před tím ani nepremýšleli. A už 2. dítě ze 3 zde úspěšně "graduovalo" a stejně jako to naše první, jde studovat do UK. Stále vzpomínáme na vše, co u Vás naše děti zažily, i když u Vás skončily před více než 8mi lety. :)

May 2018

L.

Hi Honzo,

I'd like to thank you very much for a great job you are doing every week with our kids.

Despite of the fact many parents started defensive approach ;) I am sure, your style of teaching is great and I can see progress as for Ema.

And I can imagine how challenging it might be to get attention of the kids that are not interested or don't understand...

Thanks a lot!

April 2018

MV

Hello, Filip was excited about the last FILM CLUB. He would love to come again. Do you still have free seats on 21st April please? Thank you.
March 2018

Veronika T.

Dobrý den, koukala jsem do kalendáře a Karolinka by mohla nastoupit do školky 26.2. Už ji strašně chybí školka. Krásné nám začíná mluvit, až koukám vždy, co se z ni sype. Dekuji.
February 2018

Ch.

Ďakujeme, videá potešili.

Chcela som sa vám poďakovať za zorganizovanie kurzu, deti prišli vytešené a veľmi spokojné. Som rada, že ste prišli domov všetci - aj deti aj dospelí, v poriadku. Chce to božskú trplezivosť, pripraviť takúto akciu a aj ju prežiť vo fyzickom a psychickom zdraví :-)

Na lyže ideme v prvej polovici februára, tak si budemem mať možnosť pozrieť, čo sa naučili... Ešte raz ďakujeme. :)

February 2018

Ivan M.

Martina and me (parents of Kája) are very pleased with the progress of Kája that he makes in learning English.

I fully appreciate your approach, some time ago (20 years) I had a chance to teach English students in the first class of the elementary school but I found out that I did not have enough patience to keep doing it for a longer period of time, mainly because of the disruptive behaviour of some boys.

Thanks a lot and wish you all the best in the hard work of the teacher training young students.

Kind regards, Ivan M.

February 2018

Linda a Tomáš T.

Dobrý den, Vladimír přišel nadšený, film, aktivity. Děkujeme za náhradu a moc se nám to líbilo.
December 2017

J.

Hello, Our Barča liked today´s theatre a lot and she would like to visit another one. Can I please ask you to give me the name of the theatre performers and some information about where I can reach them? The Saint Nicolas event was very pleasant and your sweets are also delicious. Thank you.

December 2017

Naďa P.

Dobrý den, děkuji za zprávu z plavání. Včera jsme byli na plavání mile překvapení, co všechno děti umí a jak makají. Přístup instruktorů k dětem na jedničku.

November 2017

K.

Hello, I would like to point out that Erička is very satisfied at preschool especially thanks to the helpfulness and professionalism of your teachers. I thank you very much for this and I praise your school wherever I can… Have a nice day, K.

October 2017

K.T.

Dobrý den, s blížícím se školním rokem opět uvažujeme o nejvhodnějším způsobu výuky angličtiny pro naše děti. Obě děti, Emílie i Daniel, navštěvovaly v předchozím roce hodiny konverzace s Hannah. Na základě jejich pokroku, který jsme mohli zaznamenat, jsme byli s lektorkou velmi spokojeni. Přeji příjemné letní dny.

August 2017

ZH.

Hello, Jonas enjoyed being at preschool a lot today. However, he left only in his slippers and forgot his white trainers. :) Could we pick them up next week please? Thank you,

September 2017

E.Š.

Dear KRYSTOF team, Thank you for everything. As always, Bara enjoyed being with all of you and she is looking forward to next year! Have a nice rest of the summer. :)

August 2017

E.P.

Hello all the preschool team, I would like to thank you for the Summer Camp. When listening to the exciting telling stories I realized how happy I was to have found you five years ago. :) I wish you a nice rest of your holiday. Enjoy the deserved relaxing days.

August 2017

PS

Hello, I would like to thank you for the Summer Camp. Malvina and Luisa arrived excited and they enjoyed it very much. Thank you!
July 2017

PB

Hello, thank you very much. Tánička likes and enjoys the lessons with Andres very much. Even we are able to see the progress she has made in the past year. Have a nice summer!

July 2017

JN

Hello, Thank you for your excellent and beautifully written evaluation. It is nice that as a father I can rely on Jáchym´s being in good hands and that his ability to speak English is improving. I wish you many good pupils and satisfied parents. I look forward to further cooperation. Have a nice day.

July 2017

Barbora F.

Moc děkujeme! Bena hodiny moc bavily, věřím, že hodně přispěly k jeho dalšímu zlepšení v angličtině. Vlastně i v přijímacím testu, kde byla angličtina, měl výborný výsledek, aniž se na to jakkoli připravoval.

Lektorce tímto moc děkujeme a zdravíme. :)

Ben odchází na gymnázium, takže v ZŠ NCP už pokračovat nebudeme. Nicméně, bych přivítala, pokud by se našla nějaká možnost rodilého mluvčího pro něj a jeho o rok starší sestru - třeba se něco podaří..

Děkujeme a přejeme krasné léto! :)

July 2017

DN

Hello, I am sending Jáchym´s application form for next year. Jáchym was with the teacher satisfied. The system of entering homework on the website worked very well (in comparison to last year when Jáchym did not understand the tasks and that was why he better did not do it most of the time). In the past, even though he noted the homework in his notebook, it was confusing for him and his notes did not make any sense. I personally think that Jáchym´s pronunciation has improved a lot and it is obvious that they communicate with the teacher a lot. However, understanding the meaning of nicely pronounced words is not even 50% , the same as using at least basic grammar. But I understand it because Jáchym´s limits are difficult to handle even for an excellent teacher. He has definitely enjoyed English this year. He likes going to lessons and is not afraid to start communication in English. It is a big contribution of Kryštof conception and a good quality teacher. We are generally satisfied.

We would even appreciate more lessons. However, Jáchym is very busy and the teachers at school as well so it might be difficult to find the suitable time for both.

I thank you for the cooperation last year and I wish you a nice summer!

June 2017

Lenka P.

Dobrý den, zasílám přihlášku Anežky na angličtinu pro příští školní rok. Anežce se angličtina moc líbila a říkala, že Madison byla skvělá.
June 2017

Ivana C.

Dobry den, mame zajem o to, aby odpoledni club vedl Honza. Deti jsou na nej zvykle a dokaze s nimi dobre a zabavne pracovat. Nakupovani melo u nas doma velky uspech. Jsem rada, ze CLIL pokracuje a budeme se tesit, ze se snad podari zaridit i to, aby detem lepe navazoval odpoledni blok clubu.

June 2017

Petra P.

Dobrý den, ráda bych poděkovala za možnost zúčastnit se hodiny AJ s Kim. Hodina byla velice vydařená, byla jsem spokojená a myslím, že angličtina takto má smysl. Kim je skvělá učitelka, má skvělé vyjadřování a umí děti velmi motivovat. Hezký den.

May 2017

Charlie

It was another good time with the children this morning in Čerošice. And your two teachers are fantastic. They give wonderful positive support to the children, and are energetic and warm.

April 2017

MK

By the way, I have to say how proud I am at my daughter who is one of the best in English in the whole year and this is thanks to both teachers (Morgan last year and Leslie this year). Private lessons are really important. Thank you very much!!
April 2017

Dana J.

We went skiing to Austria last week. We were very surprised to see how Lucinka improved her style at the winter camp. She managed practically any slope without problems. :)

February 2017

Markéta J.

Good evening,

I and my husband would like to thank to all who took care of the children with love and care the whole week and prepared amazing experience in the mountains. Emil returned excited. He told us about the skiing, he described how to keep the toes side by side and the hands on the knees. He talked about snowcats, bobsleighing and pinquins. :-)

We were looking forward to your email and photos with great expectations every day and enjoyed them very much. Emil was out of home for the whole week for the first time and we all managed that easily thanks to your care and professionality .

I wish you all the best in the new year and look forward to other nice experiences with Kryštof.

Best regards.

January 2017

Klara D.

Good evening, I have to pay you a compliment for these teachers working in tandem! Marielle and Hannah were great together. They were able to draw the children´s attention and keep the discipline. Also the level of English was admirable with such little children. I am impressed by your language school. I have not seen any school (not even a private one) where such little children were able to define a word „cottage“, „wife“, etc. in English without using Czech. Moreover, the children did not speak Czech at all! They spoke in whole sentences, with articles. Unbelievable!!
November 2016

B.Z.

Hello, I would like to thank you for a very good quality of English conversation. My daughter is with her lessons with an American teacher satisfied.

November 2016

Marketa J.

Hello Mrs. Blahovcová, We are very sorry that we, parents, could not take part in the concert. Emil was excited. I have a question about the Winter Camp: I am not sure whether it is only for big kids or if it concerns also the youngest ones. Emil has never skied and if it is possible we would like him to participate. Otherwise, I wanted to thank you very much for the great program and professional managment of the whole preschool. All the family admired the beautiful portfolios with children work being created during the lessons.
November 2016

AN

How did Péťa like the lesson? He liked it, for sure. What he likes best is that Julinka and Bára go there - children who he knows from kindergarten. He still misses the kindergarten and Isaac. He was looking forward to English. He said he had been forgetting the words. He was very happy to see Marielle. And he spoke about what he had painted at home for almost an hour so the first impressions were definitely good.
September 2016

Tereza C.

Hello, Kája is as excited as last year – she told us about her experiences. Thank you very much for your care of Kája. And she asked a question yesterday, up to which age do you accept the children to your school. She would like to attend it next year too but she doesn´t know whether she is not too „big“. :-) Thank you and we wish you a quiet summer!

July 2016

JN a Jakub

Hello, We would like to thank you for Jakub at preschool this year. He has made a big progress and he liked Honza very much. It is a very nice preschool. We will recommend it further and in case we have a third baby so I know where it will go. Thanks a lot for everything. Have a beautiful day and happy holidays!
July 2016

KR

Hello, Thank you very much for the information. We honestly have nothing to complain about and there has never been any problem. The girls like their teacher Petra and they both have made a big progress (they even forbid us to speak English on holidays). They are able to watch series in English on TV and they obviously enjoy it so I suppose they understand it. :)

July 2016

DN

Thank you for the message. Filip was satisfied with the teacher a lot this year. He is going to gymnasium next year so he will not manage English lessons here anymore. Thank you for all the care which he has been receiving since preschool. Have a nice summer.

July 2016

MK

Hello, Martina has been very satisfied and enjoyed going to English classes thanks to Morgane´s approach.

July 2016

RK

Kateřina is not going to attend the school in Mokropsy next year so we will have to say goodbye after many years. I do not remember properly when you accepted Kačka for a „part time“ program in 2008? Have nice summer and good luck to Kryštof.

July 2016

S.

Hello, Thank you for your offer which I have to turn down. I would not be able to return from work in time to take Marek to Junior Club even if it started at 4pm. I am very sorry for that because despite having spent at Kryštof little time, he has really learnt something. Sometimes, he and his sister try to speak English to each other. They enjoy it. I thank you for that very much.

August 2016

J., Černošice 5.C

I would like to thank you for the message and also the teacher for the evaluation. Vítek starts school in Prague next year and we are saying goodbye to KLC. Thank you for the classes and a nice approach both to the children and parents. I wish you and the teachers a beautiful holiday and many successful students in the following years.

July 2016

M.V.

I would like to thank you again for accepting Sofinka yesterday. It was like a dream for her, she was very happy and so excited to see all the teachers again! :) Sofia said that little Sofinka was perfect. She even slept there for one hour. We are so glad that everything went well.

May 2016

KP

Otherwise Verunka is always excited and enjoys going to the lessons, which is great.
May 2016

Lenka P.

Hello, thank you very much for your offer. We are supposed to leave to Indonesia for t+hree years at the end of June so both Kristina and Oliver are going to work on their English there. I hope their adaptation to the new envirnment will be smooth, which will be also thanks to their good knowledge of English gained at your school. Thank you and good luck.
April 2016

Ivana B.

Dobry den,

dekuji za laskavy mail.

Jsem rada, ze jste Oskara prijali do vasi skolky, kde se mu opravdu moc libilo a myslm, ze pobyt u vas mu po vsech strankach velice prospel.

Po prijezdu dcery do Cech jsem Oskara k vam do skolky uz tak casto nedoprovazela a nestihnu se s vami ani osobne rozloucit /pomaham mladsi dceri s novorozencem na opacnem konci Prahy.

Proto si dovolim vam podekovat alespon touto cestou - dekuji, dekuji, byly to opravdu krasne a uzitecne dny pro dite i pro nas dospele.

Mate skutecne skvelou skolku a v ni dobre zorganizovany tym.

Preji vam i cele skolce hodne stesti a pedagogickych uspechu a jeste jednou VELKY DIK!

April 2016

EM

Píši Vám ohledně výuky vašich lektorů cizích jazyků. Mám angličtinu i němčinu tady u nás ve firmě a opravdu bych Vám chtěla moc poděkovat i pogratulovat k výběru Vašich vyučujících. Dříve jsem měla na angličtinu Markétu J., nyní Helenku H. a Marianne C.. Všechny jsou naprosto skvělé, jak z hlediska znalostí, tak i přístupu – profesionální, dochvilné, ochotné a jazyk výborně ovládají. Jsem naprosto spokojená, jejich hodiny člověka opravdu obohacují. Nyní mi skončila výuka němčiny s Lukášem B.. Musím říct, že byl opravdová perla mezi německým lektory. Troufla bych si říci, že byl naprosto srovnatelný s rodilým mluvčím a navíc měl dokonalou znalost i teorie jazyka. Budu hodiny s ním nesmírně postrádat a kdyby neodešel, určitě bych chtěla s jeho hodinami pokračovat. Moc děkuji.

November 2015

JJ

Dobrý den, děkuji za zaslané informace. Z mé strany vše probíhá k plné spokojenosti, syna hodiny s paní Hannah opravdu baví, slovíčka "chytá" a pamatuje si je a výslovnost je (podle mě) na velmi dobré úrovni.

November 2015

DL

Hello, We also thank you for Erik´s opportunity to participate in a camp outside Prague, he was really excited. :)

August 2015

C´s family

Hello Mrs. Polova, we thank you so much for your care for Kája!! She was very excited and had been talking all the way home! If she is not „too big“ next year, she would love to go again! :)

Once more, thanks so much not only for this beautiful holiday week for Kája, but also for the news.

Have a nice summer.

August 2015

Thank you for the nice assessment. I had to laugh when reading the teacher´s notice that it is a very funny group. I can imagine them very well. :-) Barborka liked English very much. I will try to be able to enroll her in September again, the tuition is not negligible for us.

June 2015

LH

Hello, Thank you so much for all the information and the final assessment. We are also more than satisfied. Thank you and have a nice summer.

June 2015

Gayane a Ivan

Upřímně - hodně dlouho jsme váhali a hodně se báli, ale nakonec vše dopadlo díky Vašemu teamu skvěle, Vládikovi se na Spring Campu moooooooc líbilo, doteď prochazíme poslané fotografie. Pokud jich máte více, moc rádi bychom dostali kopii, moc Vládika mrzelo, že nebylo dost fotek, jak jede na kole :) a pak nám vyprávěl den po dni, co se dělalo a co všechno se naučil.

Ještě jednou moc děkujeme.

June 2015

MJ.

I have to say that we liked your preschool very much. Both my husband and me can see how much attention and time you devoted to Bára at the beginning to help her get used to her stay at preschool. Honza is great and I am especially pleased to hear that he is staying. You made me really happy.

May 2015

Erika P.

Hello,

Thank you for letting us know about the cancellation, I hope to be able to participate next time, I would not be able to arrive this week. L, unfortunatelly, I did not even manage the lecture…

It is very nice that you organize activities also for parents, I appreciate it and it is obvious that you devote your time to the preschool for 150%. :)

PS: The trip to Gateway to space was wonderful for Matýsek, he loved it!

I wish you all the best.

April 2015

Jana Š.

Hello,

many greetings from the mountains! First of all I would like to thank to Mrs Blahovcová and Adéla, we appreciate their work so much.

David has made such big progress, he is here in a ski school with bigger kids and catches up with them perfectly. Then, I would like to enroll David to a summer camp starting on 13th July. Mrs B. told me there were last places available for this date so I better write now as we would like David and Boris to go together.

I will give you the application form to this and other camps after our return next week.

Thank you very much and have a nice week.

March 2015

M. L.

Hello, As for us, only positive reaction again. Your speech therapist explained to Veronika how to say „s“ and within half an hour she managed something what has not lead anywhere for a longer period of time when I tried to teach her... The only thing I was able to get from Míša is that she said a „car“ but I don´t know how exact she was in her interpretation. Have a nice day and many thanks!

February 2015

JD

Hello, Thank you for your offers. Natalka does not go to Kryštof anymore, she is a big girl J. She passed her FCE and only 3% was missing to pass her CAE. So it is your right to be proud of her! Best regards, JD

February 2015

LH

Thank you for the lessons with Manelí, our son always looks forward to his English class. Yesterday, she prepared an excellent lesson for the kids – they made marzipan fruit pictures, which they liked, they learned fruit and were so excited!! :)

February 2015

DN

Hello, thank you for your offer. Jáchym was very excited and accepted it so if it is possible to combine it somehow, we will be happy.

February 2015

Jana D.

Hello, our children will unfortunatelly not be able to participate in your wonderful activities in offered times. In case you organize summer camps from April, we are in! Thank you very much.

February 2015

Eva D.

I would like to express satisfaction with the English course which our daughter Bára from class 4D of Elementary School Žernosecká attends. She is very pleased with her teacher Kim.
February 2015

Jitka and Martin S.

We thank you so much for all the care of Beka and her participation in the Winter Camp. Rebeka returned very excited, she did not tell us much about it but as you say it will come later.J Well, now I remember she appreciated the best sausages in the world Jand then that all the girls shared one room and that Adéla was with them and that it was great! Thank you very much!
January 2015

R.

Jsme rádi, že Jakub chodí právě k Vám a že se mu ve školce líbí. Přejeme Vám pohodové Vánoce a mnoho zdraví a elánu do roku 2015.
December 2014

Vojtěch K.

Unfortunately, I did not manage to stop by last week and say thank you for the way you work with children and how well you prepared Evička for entrance exam to school. As education is the priority for us was the reason we decided to enroll Eva to your school which was recommended to us. All expectations were fulfilled to 100% . Despite Eva´s genetical predisposition to rather introverted behaviour, you managed to eliminate her shyness thanks to constant work in groups, speaking in front of others (I do not know what else you do with them).

I myself regret not being able to attend a similar kindergarten, my childhood might have been easier. When thinking of the admission process itself rectrospectively I must say it is more stressful for parents than for a child because both the IQ and maturity test seemed to Eva to be as „for babies“ and based on the result and feedback from schools (PORG and Open Gate) she was accepted as one of the best. We were extremely happy about it and when analyzing the reason it is your school which contributed to her success essentially (I train her in mathematics etc. at home but she was not even given any opportunity to show it because she was not asked by anybody).

I keep my fingers crossed for you in developing your kindergarten and if the situation at home will enable it, you will take care of Kačenka next.

I wish you good rest during Christmas!
December 2014

Klára K.

Good evening, thank you for the video, it is excellent, we had to show it to the girls four times. We have many nice photos from Saturday, I am sending you a few of them. I have written to Adéla that we liked all the afternoon very much. :-)
October 2014

AM.

I would like to thank you once again for a great camp. The boys are both very satisfied, which does not happen very often.. ;-) They are looking forward to making ice-cream at home (it is not possible now, we are in the Alps).
July 2014

Ch with K. and F.

Hello, Thank you very much for a wonderful week! The kids were absolutely excited about Lotte and all the things and activities she did with them. Best regards.
July 2014

Marcela M.

Dobry den, dekuji mnohokrat za informace. Martin jiz byl na prazdninach v Dansku, kde se svymi vrstevniky mluvil anglicky. Poprve tedy vyuzil sve znalosti od Paula. Moc dekujeme. Je prima. Diky nemu Martin krasne rozumi anglicky a muze ji take aktivne pouzivat. Jsme mu moc vdecni.
July 2014

L.

Dobrý den, moc děkujeme za zvládání našich děvčat - Vám i všem zodpovědným, hravým a trpělivým učitelkám. Holkám se ve školce líbí a my oceňujeme nejen angličtinu, ale i bohatý program, který je rozvíjí po všech stránkách. Děláte dobrou práci. Přejeme hezké prázdniny a těšíme se v září.
June 2014

Dita N.

Hello, thank you for the evaluation of children and their progress. The boys enjoyed this year´s course. It must have been sometimes hard especially with Filip but I think Greg managed to motivate him. We were very satisfied with Greg as a teacher, I would rank him among the Top 3 in our long experience with teachers at Kryštof. I wish you a nice summer,
June 2014

Jitka K.

Hello, thank you for the evaluation of Míša. Unfortunately, Míša does not want to continue in individual lessons next year because they should have the best teacher of English at her school. And in her free time, Míša wants to do the dancing. I would like to thank you for all the care you took of us during those many years. I am glad that thanks to Kryštof, Míša loves English and reached such a level that she is able to read Agatha Christie in original. I wish you good luck, happiness and many satisfied pupils.
June 2014

J.

Hello, thank you very much for your message and the evaluation of Ema by her teacher Paul. I am pleased about Ema´s progress in the language, I thank the teacher for his work and patience with children. I wish all of you and Paul a quiet and nice holiday and we look forward to seeing you in September again.
June 2014

Jan a Lucka A.

Dear Sona, Dear Paul, thank you for your report about Thomas ' level of English. We appreciate your approach. It is therefore time to say "thank you and good luck".
June 2014

Lucie M.

Dear Paul, both of my children liked you very much. They improved a lot their English with you (at least it seems to me they did...) and you also teached them to like this language. Thank you very much for everything. Have a nice time.
June 2014

Martina G.

Hello, I thank you from the bottom of my heart for organizating and arranging the lectures in Černošice – I participated in all of them except for the last one (my husband went there and was excited). I learned something new in each of them. I am very happy for the opportunity to participate. I wish you a lot of joy at your work!
June 2014

Klára Š.

Hello, I would like to thank you for a very successful Diploma Day. If there is any video or recording, please let me know, I would like to show it to our Grandmas and Grandpas. I that chaos I did not manage to express our great satisfaction with the new menu. So I do it at least this way additionally. The boys are very happy, so thanks a lot! In case we don´t see each other until the holiday, I wish you a beautiful summer.
June 2014

H. Č.

Hello, Thank you very much for the organization and for the test. I understood that points and the corresponding assessment „gut“ means that the boys passed the test? I find it funny that Honza, despite being younger, has better results than Kuba and I am sure that Kuba´s handicap in „writing“ and „reading“ concerns all foreign languages and the native tongue as well.
June 2014

Veronika B.

Good evening, I wanted to say thank you (Kryštof) for the week which Boris enjoyed very much. He did not close his mouth until the evening, he talked and talked – because there was so much to talk about! Thanks
June 2014

Erika P.

Hello, since the return we have heard only exciting stories about Spring Camp - that is wonderful! Krakonoš´s couscous was number 1, and I was told if I learn it I will be the best mother :-) so I don´t know what to do with my cooking skills? :-) Have a nice weekend and thank you.
June 2014

Svatka

Thank you ladies all so much for the lovely and delicious brunch in Skalka this Saturday!
May 2014

Erika P.

Hello, today I was instead of grandpa and grandma in the preschool and I was very pleased! The children worked very nicely, were happy and satisfied. It was possible to see how they are open to picking up new things from G ;-) Erika.
April 2014

Lucie K.

Hello,
I would like to thank you for the lecture and everything you do. I know that you work hard and look after our children more than responsibly which I thank you for. I am looking forward to new topics because I can use the new information with my handfuls. :-) Have a nice weekend.
January 2014

Vladimír P.

We thank you and the entire Kryštof team (especially Marielle, Georgiana and Sofie)! The preschool was like a second home for Artem and we have always been fully satisfied. Thank you.
December 2013

Andrea Ch.

Nela and us, parents, are excited. Her English has improved a lot, she reads well, she understands. She made more progress in English in the three months than at school in three years!!!! I will enrol her to your language school next year.
November 2013

Sch.

Thanks a lot for the great photos. We always view them with James, he enjoys it again and again and “tells“ us about it. :-)
November 2013

Jitka S.

Thanks a lot for Halloween. Beka was – and still is – excited. Thanks and have a great weekend!
November 2013

B.

We would like to thank you for Friday “carneval“. Boris was excited (he has already asked when can he sleep over at preschool again) and Albert got going after a while and he enjoyed his role of the eldest child. Thank you.
November 2013

Lenka M.

Matěj and David just love James. They get along well. James learns and plays with them, so they are not bored at all and they have a good time. I can´t judge how much they learn but they both remember things from the lessons.
October 2013

L.

Warm greetings from Jakarta! Wow, I was looking at your website this time and you are tireless! The INDIA programme seems absolutely greatFilm S. aturdays also sound fabulous. It´s a pity that we get home only twice a year. We still keep realizing that if it hadn´t been for Kryštof, our childrens´ entry to international schools wouldn´t have been so smooth. Not to mention that they still remember the Slunečnice guesthouse and what they did with each teacher, e.g. when Debashish smashed a watermelon on the ground at Summer Camp etc.
September 2013

Sch.

You have no idea how happy you made us. Thanks a lot for the email and photo. We really appreciate communication with the preschool and that´s one of the reasons we are already glad that we enroled James to the right place. Especially after several months of experience with a preschool which wouldn´t share what they do with children and not to mention its organization in general and photos. We are happy to be with you. :-)
September 2013

Dana J.

Lukášek came back from his Monday lesson with James excited, he enjoyed it a lot. I hope his enthusiasm will last. :-) Thank you.
September 2013

Albert a Veronika B.

Albert came back from Špindlerův Mlýn really satisfied, in a very good mood despite feeling blue occasionally. We would like to thank you for a great programme throughout the week.
July 2013

JS

Hello, Thank you very much for the Halloween Party, Rebeka was excited. Thanks once again.

November 2015

DJ

Hello, Let me give you feedback to Halloween – Lucinka liked the party very much and she was also very happy about her birthday celebration with the children. :-) Thank you.

November 2015

DZ

Hugo byl nadšený hned po první hodině. Hned mi něco četl a vyprávěl. No prostě má úplně jinou chuť a na angličtinu se těší. Od úterý si pořád prohlíží učebnici a všem, kdo k nám přijde, ji ukazuje.

September 2015